A szobanövények ápolásáról írok ebben a részben.
A szobanövények általában trópusi vagy szubtrópusi növények, amelyek nem tűrik a fagyokat. A szobába vagy melegebb helyre szorulnak a télen. Pontosabban az 5°c- tól a 20°c-ig terjedő hőmérsékleti skálán helyezkednek el, a különböző szobanövények ilyen hőmérsékleten élnek meg. Nagyjából három csoportba osztjuk a növényeket meleg házi: 24-20°c mérsékelt házi: 18-15°c és hideg házi 12-5°c. Ezt modellezzük úgy, hogy szobai, hidegebb szobai, és lépcsőházi tartás vagy teleltetés.
Teleltetés alatti hónapokban általában hidegebb van 5-15 c° -ig. Ilyenkor kevesebbszer öntözzük növényeinket. Van, hogy havonta 1-2 szer például a kaktuszokat, és a pozsgásokat, leandert, citromot. Ilyenkor alapozzuk meg a későbbi virágzást. Ezt szokták a kezdők figyelmen kívül hagyni, és ezért van az, hogy csak egyszer virágzik náluk a kaktusz vagy a pozsgás növény egész életében.
A teleltetést követő március vagy április hónapban kitesszüka kaktuszokat, pozsgásokat, leandert, muskátlit, citromot, a szabadba vagy erkélyre, és elkezdjük öntözni. Szép óvatosan emelve az öntözés számát, és mennyiségét. Fontos ez az átmenet elsősorban a növényeknek, hogy ne egyből kapjanak sok vizet a teleltetés után.
A szabad levegőhöz szoktatás áll még az árnyékban tartásból ami azt jelenti, hogy nem tesszük ki a tűző napra rögtön a növényt vagy növényeket, hanem a levegőhöz szoktatjuk. 3-4 napot esetleg egy hetet az árnyékban tartjuk őket. Így elkerüljük a napégést, ami a hirtelen, a szoba leverőjéhez szokott növény egyből a napra való kitevéséből származhat.
A szobanövényeknek is jót tesz a szabad levegő, csak azokat később a májusi fagyok után úgy május 15. -én. Az se baj, hogyha Orbán az utolsó fagyosszent (május 25.-én) után tesszük ki a szabadba. Ha valakinek van lehetősége, és kedve akkor érdemes. A "nyaraltatás" (a szabadba való tartás) után lényegesen erősebb szobanövényeket vihet be szeptemberben az ember.
Általában a szobanövények árnyékos helyet kedvelik, tehát ne tegyük ki a napra pl:kukoricalevél, diffenbachia, páfrányok tehát az árnyékban tartandó növények. Persze ez összefügg a származási helyükkel, és ottani fényigényükkel is. Ezeknek általában színes és nagy a levele.
Fényigényesek elsősorban a pálmák. A Phoenix-eket áprilisban kezdjük hozzászoktatni a napfényhez egy hét múlva kitesszük a napra.
Fényigény szempontjából a leánderek csúcs fényigényesek, és ehhez kapcsolódik vízigényességük is. Azt szokták mondani, hogy a talpa a vízben álljon, miközben a nap tűzi a lombját. Ez az egyik titka a leánder tatásának. Másrészt a jó metszés (amelyre különösen felszeretném hívni a figyelmet), korai (február vége, március eleje) kitétele a szabadba (természetesen először árnyékba egy két hét) majd napra, és végül a megfelelő cserépbe vagy dézsába. Ha erre a pár dologra figyelnek gyönyörű leándert nevelhetnek, ja még egyre a tetűkre permetezéssel vigyázunk, de helyes tartás mellett ritka a fertőzés.
Szeretném felhívni a figyelmet a cserép nagyságára, és az átültetés sűrűségére- legalább egy évben egyszer- ildomos elvégezni. A cserép nagyságát cm-ben mérjük a fölső méret az irányadó 6- os tól 24 -es ig, ez után már különösen nagy cserepek jönnek, és a dézsák. Általában 14- es ig két- két cm- rel szoktuk növelni a cserép méretét. A nagyobbaknál már lehet többel is a növény fejlettségétől függően. Pálmáknál (Phonix-eknél gyaokori) általában ha kinyomja magát a cserépből vagy ha túl sok a gyökere- ezt onnét látjuk, hogy a cserépből kiütjük és a főgyökér spirálisan a cserép alján spirálisan összetekeredett- ennek a tekerménynek a kezdeténél metszőollóval levágjuk, és úgy ültetjük vissza az eredeti cserépbe vagy egy mérettel nagyobba, növekedéstől függően.
A Szobanövényeink című könyvet azért is ajánlom, mert a lakás, ház, loggia, terasz elhelyezkedését, a növények mint térelválasztó, szerepét taglalja. Amit nagyon helyesnek, és fontosnak találok.
Egy pár mondatot idézek ebből a könyvből: (rögtön így kezdi)
Kedves olvasó!
Amennyiben növényről semmi mást nem tud, csupánlátta e könyvet, a 42. oldalon nyissa ki és keresse meg fényképét. A kép alatt aztán már megtalálja növénye tudományos és magyar nevét; valamint jellemzésének oldalszámát. Ha viszont a könyv alapján szeretné eldönteni, hogy melyik növényt válassza lakásába, a tartalomjegyzék második oldalán keresse ki szobája jellemzőit.
Még akarom ismertetni a szobák méretét, és megvilágítását a Szobanövényeink című könyv alapján: (és természetesen az ide való növényeket is)
A kicsi napos, egyenletesen meleg szoba növényei:
Aechmea fasciata- lándzsarózsa, Aechmea miniata, Ananas comosus 'Variegata'- tarka levelű ananász, Begonia elatior- virágos begónia, Begonia heracleifolia, Begonia hydrocotylifolia, Chlorophytum comosum 'Variegatum'- zöldike, Euphorbia pulcherrima- mikulásvirág, Gynura aurantiaca, Hippeastrum vittatum- amarillisz, Hoya carnosa- viaszvirág, Neoregelia carolinae 'Morobei', - - 'Tricolor', Neoregelia princeps var. marechalii, Peperomia obtusifolia- borsarc, Peperomia serpens- csüngő borsarc,Pisonia brunoniana, Rhipsalis- vesszőkaktusz, Rhipsalis cassutha, Rhip. messembryanthemoides, Rhip. pachyptera, Rhip. tonduzii, Rhoeo disclor, Saintpaulia ionantha- afrikai ibolya, Sinningia hybrida- gloxínia, csuporka, Streptocarpus hybridus.
A Tágas napos, egyenletesen meleg szoba növényei:
Természetesen az előző fejezet növényei is jól érzik magukat a tágas szobákban is csak a helyigényes növényekkel bővül a lista.
Aglaonema- rákvirág ennek több fajtája ismeretes: Aglao.commutatum, Aglao. oblongifolium var. curtisii,, Aglao. roebelinii, Aglao. treubii, Alocasia macrorrhiza, Chamaedorea elegans- gyompálma, Clivia miniata- klívia, Codiaeum variegatum- kroton, Cordyline terminalis- bunkóliliom, Cyperus alternifolius- vizipálma, Dieffenbachia- buzogányvirág több fajtája létezik Dieff. eburnea, Dieff. X exotica, Dieff. picta, Dizygotheca elegantissima, Ficus benjamina, Ficus elastica- fikusz számtalan fajtával Ficus lyrata, ficus rubiginosa, Howea belmoreana- kenciapálma, Livistona chinensis- kinai legyezőpálma, Monstera deliciosa- könnyezőpálma, filodendron, Pandanus veitchii- csavarpálma, Philodendron fajták rengeteg Phi. elegans, Phi. erubescens, Phi. leichtlinii, Phi. selloum, Sansevieria több fajtával itt csak egyet ajánl fel a könyv Sansevieria trifasciata 'Crigii'- fehércsíkos tigriske, Scheflera actinophylla, Tetrastigma voinierianum.
A fényszegény szoba növényei:
Aglaonema modestum- rákvirág, Asparagus falcatus, Billbergia X windii- bilbergia, Cissus antarctica- kúszóka, Dracaena deremensis- sárkányfa, Drac. fragrans'Massangeana', Drac. hookeriana 'Rothiana', Fatshedera lizei, Hedera canariensis 'Gloire de Marengo'- szobaborostyán,Nicodermia diversifolia, Palisota barteri, Philodendron karwinskii, Phi. laciniatum, Phi. microstictum, Phi. scandens, Pteris cretica- szalagpáfrány, Rhoicissus rhomboidea, Sansevieria cylindrica, San. kirkii, San. trifasciata- tigrislevél, tigriske, San. trifasciata ' Laurentii', San. trifasciata 'Hahnii' San. trifascia 'Silverhahnii' San. trifasciata ' Goldenhahnii', Syngonium auritum, Syn. sagittifolium, Tradescantia albiflora- pletyka.
A hűvös szoba, a zárt veranda, a lépcsőház, és az ablakköz növényei:
Araucaria exelsa- szobafenyő, Asparagus plumosus- fátyolasparágusz, tollasfű, Asp. spregeri- aszparágusz, Aspidistra elatior- kukoricalevél, Begonia tuberhybida- gumós begónia, Cactaceae- kaktuszok, Aporocactusflagelliformis- kígyókaktusz, Echinopsis eyriesii- gömbkaktusz, Mammillaria prolifera- szemölcskaktusz, Phyllocactus hybridus- levélkaktusz, Rebutia minuscula, Chamaerops humilis- törpepálma, Citrus limon- citrom, Crocus vernus- sáfrány, Cyclamen persicum- ciklámen, Fatsia japonica- arália, Fuchsia Xhybrida- fukszia, Grevillea robusta- selyempálma, Hebe X andersonii 'Variegata'
A gyerek szoba növényei:
Billbergia nutans- bilbergia, Coleus blumei- virágcsalán, Cyperus difusus- törpe vizipálma, Philodendron andreanum, Pilea nummuarifolia- pénzlevelű pilea, Scilla violacea- pozsgás csillagvirág, Scindapsus aureus, Setcreasia purpurea- bíborpletyka, Tradescantia blossfeldiana- szőrös pletyka, Tra. geniculata 'Silver Queen'- csíkos pletyka, Zebrina pendula- zebrapletyka, Zeb. purpusii- piros pletyka.
A konyha növényei:
Allium schoenoprasum- metélőhagyma, Capsicum annum- díszpaprika, Petroselinum crispum 'Mohafodrozatú'- metélőpetrezselyem, Rosmarinus officinalis- rozmaring, Solanum capsicastrum- korállbokor.
Különleges igényű, szakszerű gondozást és elhelyezést kívánó növények:
Acalypha hispida- szépcsalán, Adiantum tenerum- vénuszhajpáfrány, Aglonema costatum- rákvirág, Anthurium crystallinum- flamingóvirág, Anthurium scherzerianum- flamingóvirág, Asplenium nidus, Begonia boweri, Bego. foliosa, Beg. manicata, Beg. massoniana, Blechnum brasiliense, Caladium bicolor- tarkalevél,
Véleményem szerint, aki egy kicsit érdeklődik a növénye után, az játszva megtalálhatja a keresett növényfajt a neten, sőt még több kertész elmondásában ill. leírásában is. Csak a növénynevet kell beírni a keresőbe, és nyomni egy entert és már lehet választani a leírások közül amelyik kedves számunkra, vagy a képet kell kiválasztani, persze ez utóbbi nem mindig olyan egyszerű mert nincs minden kép alatt a név.
Irodalom ajánlat:
Sulyok Mária Pálmák
Szobanövényeink írták:Sulyok Mária, Kecskés Tibor, Kerényiné Nemestóthy Klára, Kuhn László, Tímár Zsuzsa szerkesztette: Lelkes Lajos
Szuper könyvet találtam a könyvtárban, a teljes témámat lefedi: fő cím: Otthonunk Növényei alcím: Részletes útmutató szobanövényeink ápolásásához
Szerkeztette: Dede Géza és Dr. Váczi Imréné